Legends, you need to know #1 Source Direct

Legends, you need to know #1 Source Direct

DnB je žáner, ktorý si našiel obľubu v širokom publiku a ktorý dostáva do varu vekové katégorie od teenegerov až po vyslúžilých seniorov. Súčasné mená scény nie je ťažké poznať, no sú tu aj legendy, o ktorých počuť menej a ktorým vďačíme za kus skvelej práce a posun v našom obľúbenom svete lámaných beatov. Preto sme si pre vás pripravili rubriku o veľkých menách DnB, ktoré jednoducho musíte poznať, aby ste sa mohli s čistým svedomím nazvať poctivým a vzdelaným fanúšikom. V rubrike Legends you need to know Vám predstavíme nie len umelcov, ale budeme sa Vám snažiť aj priblížiť vtedajšiu DnB scénu od jej špecifiká, či zaujímavosti. Prvými pánmi na holenie sú Source Direct, duo pochádzajúce z anglického St. Albans, pozostávajúce z Jima Bakera a Phila Asletta.

Phil stretol svojho rovesníka a budúceho parťáka Jima v škole, keď mal len štrnásť rokov  (kedy sa už venoval DJingu). Rok na to spolu už tvorili hudbu a v tom čase tiež stretli Georginu. V tomto prípade bola Georgina kľúčová osoba, nakoľko bola sestrou legendárneho producenta Photeka, ktorý tiež pochádzal zo St. Albans. Keď mu dala vypočuť si demo od chalanov, bol z neho nadšený.

Ako bolo vtedy zvykom, každý producent alebo producenti disponovali mnohými alter egami. Už v  ich 15. rokoch im na labeli Certificate 18 vyšiel prvý release Trust me pod pseudonymom Sounds of Life. Ich ďalšie pseudonymi boli napríklad Hokusai, Mirage, alebo Intensity.

TU

Vďaka svojmu mladému veku a talentu si ich všimol John Peel,  ktorý prezentoval ich hudbu v Peel Session, vtedy show na BBC 1. Od tohto momentu veci eskalovali hore. V tomto istom roku (bavíme sa o roku 1995) si chalani založili svoj vlastný label Source Direct Recordings, ktorý hneď pokrstili releasom Fabric Of Space / Bliss.

TU

Nasledujúci rok bol pre nich veľký. Vydali veci na vydavateľstvách Good Looking a Metalheadz.

TU

Rok 1997 a 1998 sa niesol v znamení vydavateľstva Science, ktorý bol sublabelom známeho vydavateľstva Virgin, na ktorom vydávali slávne mená ako UB40, Rolling Stones alebo Janet Jackson. A práve pod týmto labelom vyšiel ich prvý a bohužiaľ aj posledný album s názvom Exorcise the Demons.

TU

V dôsledku veľkého tlaku zo strany Virgin Rec sa navzájom odcudzili a zakrátko sa nevedeli zniesť, čo bola obrovská škoda. Začali sa hudobne odlišovať a súčasne vznikla medzi nimi priepasť, ktorá viedla k ich rozpadu. Jedno z ich posledných vystúpení.

TU

Phil momentálne  vlastní vydavateľstvo Vampire, ktoré sa môže chváliť releasmi od Teebeeho, Survivala, Resounda, či Nymfa. Tvorí pod menom Phil Source. Jim tiež nezaostával, vydal veci pod menom Kutta v rokoch 2002-2003. Jim má dokonca Boiler room, v ktorom sa predstavil v B2B sete s Randallom.

TU

Source Direct bola dvojica, ktorá značne prekonala ich vrstovníkov v kvalite realizácie. Ovplyvnení Breakbeatom, Housom, Technom, ale i Fusion jazzom, boli ich tracky plné temných pádov na pozadí “amenov“ a nechýbali ani melodicky ladené tracky s chillovými pádmi. Jedinečnosť ich zvuku tiež spočívala v Hardwarových samploch, ktorých tvorba spočívala v dlhých  hodinách a hodinách posúvania jedného knobu o milimetre. O tom, že vtedy mali úplne jedinečný zvuk a zanechali po sebe veľmi kvalitný materiál, svedčí aj skutočnosť, že hodnota ich vecí z ranej tvorby, v porovnaní s priemernou cenou vinylu, vzrástla až desaťnásobne.

Edit by Becca

 

1 november 2015 Novinky

Facebook